Verkoop bestverkochte geneesmiddel ter wereld gehalveerd door generische versie
22 december 2011, 08:23Nauwelijks een week nadat in de Verenigde Staten een eerste generische concurrent op de markt is gekomen, is de verkoop van het cholesterol-middel Lipitor, het best verkopende geneesmiddel van de wereld, met de helft teruggevallen. De Amerikaanse bescherming van het patent op Lipitor, dat in het verleden piekverkopen tot 13 miljard dollar per jaar realiseerde, verviel eind november. Het Amerikaanse farmaconcern Pfizer, producent van Lipitor, had met grote kortingen voor verzekeraars en subsidies voor patiënten de verkoop nochtans proberen op peil te houden. "In de Verenigde Staten haalde Lipitor het voorbije jaar nog een omzet van 7,9 miljard dollar," aldus het magazine BusinessWeek. "Twee generische versies worden echter voor amper twee derde van de prijs van Lipitor op de markt gebracht." Die generische versies zijn afkomstig van het Indiase Ranbaxy Laboratories en Watson Pharmaceuticals, dat een geautoriseerde versie van zijn partner Pfizer verkoopt. Het einde van het patent van Lipitor wordt door de farmaceutische sector zorgvuldig gevolgd. Vele farmabedrijven worden immers met het einde van patenten geconfronteerd.
In de eerste week na het verlies van het patent werden van Lipitor nog 359.235 voorschriften ingediend. De maand voordien werden er 724.999 voorschriften geteld. Het marktaandeel van Lipitor viel tijdens diezelfde periode terug van 20,9 procent tot 9,7 procent. "Rechtstreekse concurrent Crestor, op de markt gebracht door het Britse AstraZeneca, kon dankzij een grote reclamecampagne zijn marktaandeel op 12,3 procent behouden," merkt BusinessWeek op. Van de generische middelen werden 476.000 voorschriften ingediend. Bijna 80 procent daarvan was afkomstig van Watson.
Verwacht wordt dat er nog meer generische versies van Lipitor op de markt zullen worden gebracht. Dan zouden de prijzen kunnen terugvallen tot 20 procent van het huidige niveau. (MH)
(Gebaseerd op: Express.be)







Verstuur via mail